Odčervení štěněte nebo dospělého psa? Jak často a proč?

Jednou z nejdůležitějších součásti péče o zdraví Vašeho domácího mazlíčka, jak pejsků, tak kočiček, je odčervení. Je mnoho různých parazitů, převážné napadajících trávící ustrojí, kterých může být nutno pejska zbavit bezpečnými léky. Je nutno uvědomit si, že pokud se pejskům nedostane ošetření, mohou způsobit i smrt, a spousta z těchto častých parazitů mohou napadnout i člověka. Možností na odčervení je spousta, a lék může být buď v podobě tabletek, pasty, nebo Spot-On přípravků.  Výběr je na Vás a závisí hlavně na rase a velikosti pejska, avšak rozhodně byste se měli prvně poradit s Vašim veterinářem.

Odčervení je nesmírně důležité zvláště pro malá štěňátka, a rozumní chovatelé by měli štěňata odčervit již v druhém týdnu života. Štěňátka totiž nemají tak silnou imunitu jako dospělí pejsci, a jejich malý organismus je ve velkém riziku, pokud v sobě mají parazity. Pokud si jako nového člena rodiny pořizujete právě štěňátko, je nezbytné zkontrolovat zda, a kolikrát již, bylo odčerveno, a také domluvit se s chovatelem, kdy provézt příští odčervení. Štěně do jednoho roku by mělo být odčerveno nejlépe 9krát, a to podle následujícího rozvržení:

  • týden po porodu – první odčervení
  • ve věku 2 týdny až 3 měsíce – každé dva týdny
  • ve věku 3 až 6 měsíců – každé čtyři týdny
  • od 6 měsíců do jednoho roku stáří – každé tři měsíce
  • Dospělí pejsci by měli být odčerveni minimálně dvakrát za rok.

 

Bohužel odčervovací přípravky nefungují jako prevence, a pouze zbaví pejska parazitů, které již má. Nejlepší a nejúčinnější prevence je dodržovaní hygieny zvířete a pravidelné kontroly u veterináře. Mnohé přípravky pro udrženi hygieny domácích mazlíčků jsou k nalezeni v sekci Kosmetika, péče a zdraví.  Velmi důležitá je prevence blech u pejsků, jelikož blechy mohou přenášet parazity a červíky. Doporučuje se užití přípravků proti blechám, ať už obojků, šampónů či podobných. Také nezapomeňte po pejskovi sbírat hromádky, jak v pejskově bezprostředním okolí, tak i na veřejných místech, abyste zamezili šíření červíků.

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.