V soušasné době je provoz přerušen. Nepříjmáme žádné objednávky.

Odčervení štěněte nebo dospělého psa? Jak často a proč?

Jednou z nejdůležitějších součásti péče o zdraví Vašeho domácího mazlíčka(jak pejsků, tak kočiček), je odčervení. Existuje mnoho různých parazitů, napadajících převážně trávicí ustrojí, kterých je nutno naše mazlíčky zbavit. Odčervení se provádí pomocí bezpečných léků. Musíme si však uvědomit, že pokud se Vašim miláčkům tohoto ošetření nedostane, mohou parazité v nejzazším případě způsobit i jejich smrt. Nehledě na to, že velké množství z nich je přenosné na člověka, což může také způsobit nemalé nepříjemnosti. Obzvláště alarmující je tato skutečnost v případě, že máme v rodině miminko. Možností na odčervení je spousta, lék může být buď v podobě tabletek, pasty anebo Spot-On přípravků.  Výběr je na Vás a závisí hlavně na rase a velikosti pejska, avšak rozhodně byste se měli prvně poradit s Vašim veterinářem.

Odčervení je nesmírně důležité zvláště pro malá štěňátka a koťátka a rozumní chovatelé by je měli odčervit již v druhém týdnu života. Štěňátka ani koťátka totiž nemají tak silnou imunitu jako dospělí jedinci a zdraví jejich malého organismu je vystaveno velkému riziku, pakliže v sobě mají parazity. Pokud si jako nového člena rodiny pořizujete právě štěňátko či koťátko, je nezbytné zkontrolovat zda, a kolikrát již bylo odčerveno a také se poradit s chovatelem, kdy provést příští odčervení. Štěně do jednoho roku by mělo být odčerveno nejlépe 9krát, a to podle následujícího rozvržení:

  • týden po porodu – první odčervení
  • ve věku 2 týdny až 3 měsíce – každé dva týdny
  • ve věku 3 až 6 měsíců – každé čtyři týdny
  • od 6 měsíců do jednoho roku stáří – každé tři měsíce
  • Dospělí pejsci by měli být odčerveni minimálně dvakrát za rok.

 

Bohužel odčervovací přípravky nefungují jako prevence a pouze zbaví pejska parazitů, které už má. Nejlepší a nejúčinnější prevence je dodržování hygieny zvířete a pravidelné kontroly u veterináře. Mnohé přípravky pro udržení hygieny domácích mazlíčků jsou k nalezení v sekci Kosmetika, péče a zdraví.  Velmi důležitá je u pejsků také prevence blech, jelikož blechy jsou přenašeči parazitů a červíků. Doporučuje se užití přípravků proti blechám, ať už obojků, šampónů či jiných alternativ. Také nezapomeňte po pejskovi sbírat hromádky, jak v pejskově bezprostředním okolí, tak i na veřejných místech, abyste co nejvíce zamezili šíření parazitů.

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.